2017/09/16

Nie ma takiego wylegiwania się

Tak wyglądają alarmy, które zrobiły nam wczoraj przedwczesną pobudkę. Podobnie wyglądają alarmy dotyczące trzęsień ziemi, na takie jednak nie zwracamy już uwagi, siła przyzwyczajenia. Tym razem jednak oprócz alarmów przesłanych na komórki uaktywniono megafony stacjonarne i na samochodach krążących po ulicach. Oprócz informacji głosowych popłynął z nich dodatkowy dźwięk, stawiający na nogi w trymiga. Na półśpiąco wydawało mi się, że słyszę coś przelatującego ze świstem, później okazało się, że to tylko efekt dźwiękowy dodany specjalnie po to, aby ludzie nawet bez wsłuchiwania się w słowa z megafonów wiedzieli, czego alarm dotyczy. Tak oto nie dane nam było odespać poprzedniej, bardzo intensywnej doby ani pospać dłużej niż zwykle w związku z tym, że piątek zapowiadał się na równie przeładowany, choć wyjątkowo dopiero od południa. Tyle dobrze, że pocisk balistyczny z Korei Północnej, już 2-gi w przeciągu niespełna 3 tygodni, znów „tylko” przeleciał nad Japonią, a dokładniej nad Hokkaido, czyli stosunkowo daleko od nas (link)

Emocje były, nie zaprzeczę, lecz tylko do czasu. Po około 2 godzinach opadły i dalej dzień potoczył się już jak zwykle. Na ulicach też nie widać było żadnej paniki, wbrew tytułom, jakie nadały niusowi niektóre polskojęzyczne portale informacyjne.

Na wypadek, gdyby to jednak nie były tylko gry wojenne i przedstawienie dla mas, zostawiam kilka zdjęć z okresu nieobecności na blogu, niech się nie zmarnują:


Japonia też doczekała się swojej czarownicy. Jeszcze do niedawna była pozornie szacownym politykiem z kręgu premiera (należą do tej samej partii). 
Zanim wdała się bardziej w politykę pracowała w ministerstwie odpowiedzialnym za zdrowie, pracę i opiekę społeczną, wtedy też rząd japoński umożliwił jej zdobycie stopnia naukowego z dziedziny zdrowia publicznego na słynnym Harvardzie. Kobieta tak się dowartościowała, że już jako polityk trzęsła się nad swoją reputacją kosztem podlegającego jej 55-letniego sekretarza, któremu zdarzało się nie sprostać jej oczekiwaniom. 42-latka nie tylko kopała go, biła po głowie 
i twarzy, naśmiewała się z jego łysinywrzeszczała na niego jak niespełna rozumu, ale nawet życzyła mu, by zdechł, oraz groziła gwałtem i morderstwem 
na jego córce: straitstimes, japantimes. Tu przykład jej zachowania  nagranie z samochodu, który wtedy prowadził, nękany sekretarz przesłał do mediów 
w czerwcu: kyodonewsyt. Mobbing w pracy to w tym kraju żadna nowość (Japonia jest wręcz przesiąknięta mobbingiem, takie jest moje zdanie), 
jednak ta szefowa przebiła chyba wszystkich. Mimo wielkiego skandalu nie usunięto jej z hukiem, a jedynie zasugerowano rezygnację. 
Różowa Wiedźma (tak za plecami nazywali ją współpracownicy) ewakuowała się do szpitala, po czym zapowiedziała, iż wystartuje w następnych wyborach.


Wesoła gromadka w czasie wycieczki po centrum handlowo-usługowym. Te maluchy są jeszcze w wieku, który kojarzy się z beztroską. Beztroska w tym kraju 
to pojęcie względne nawet w przypadku małych dzieci, jednak prawdziwe schody zaczynają się później. Pierwszego dnia każdego semestru (we wrześniu zaczyna się semestr środkowy) odnotowuje się tu 3 razy więcej samobójstw uczniów niż w pozostałe dni danego roku. 
We wrześniu roku bieżącego medialna wyliczanka rozpoczęła się od nastolatki, która skoczyła z balkonu, nastolatka, który powiesił się w publicznej toalecie, 
i innego, który rzucił się pod pociąg. Statystycznie uczniowskich targnięć się na życie ze skutkiem śmiertelnym jest 500 rocznie.
Ten problem w Japonii liczy już wiele lat, por.: 2008: Ijime a samobójstwa uczniów w JaponiiE-samobójstwo made in Japan.


Stosunkowo nietypowy dom, jeszcze w budowie. Puszki po piwie mogą jednak sugerować, że ktoś tu już zaczął świętować ;)


Polecany przez japońskie instamamy produkt przeciwko pleśni w łazience. Nazywam go kabi-killer (kabi to pleśń). 
Nieoceniony jest zwłaszcza latem, gdy temperatura oraz wilgotność powietrza na zewnątrz też są „zabójcze”. Domy w absolutnej większości budowane są 
z drewna i mają taką konstrukcję, że kogoś przywykłego do budownictwa europejskiego stopień ich przepuszczalności może wręcz szokować. 
Na będące w tej kwestii nie bez znaczenia tajfuny i kolejne awarie w elektrowni atomowej w Fukushimie nic się nie poradzi, lecz na rakotwórczą pleśń można (tylko że wciąż niewiele wiadomo o skutkach ubocznych jonów srebra, tak więc mój entuzjazm jest umiarkowany). K-k daje czadu w spektakularny sposób: instagram, instagramWedług zaleceń producenta stosuje się go co 2 miesiące: yt.


A to produkt do usuwania czerwono-pomarańczowego osadu pozostawianego przez japońską kranówkę.


Nie do wiary, ale w Japonii doskwiera niedostatek latarni ulicznych. Zmierzch zapada stosunkowo szybko, ciemno choć oko wykol. 
Sytuację trochę ratują podświetlane reklamy, takie znajdują się jednak głównie w ścisłym centrum danej miejscowości. Przeważająca część przestrzeni 
w granicach miast i wsi oraz pomiędzy nimi jest zupełnie nieoświetlona. Bez świateł porusza się również zaskakująco dużo rowerzystów. 
Większość Japończyków przemieszcza się jednak samochodami (w jednej rodzinie bywa nawet po kilka aut). Ponieważ znaczny procent społeczeństwa 
to osoby w bardzo podeszłym wieku, a co za tym idzie z postępującą dysfunkcją zmysłu wzroku (w połączeniu z nieoświetlonymi ulicami daje to wiadomy efekt), od jakiegoś czasu władze niektórych miast finansują linie komunikacji autobusowej, aby staruszkowie mogli swobodnie przemieszczać się do lekarza, 
na zakupy itd.  już w sposób bezpieczny dla siebie samych oraz innych użytkowników dróg.8 komentarzy:

 1. Witaj!
  Z przyjemnością zawsze do Ciebie zaglądam i czytam o japońskich zwyczajach i dniu codziennym:)
  Pozdrawiam jesiennie z uśmiechem serdecznym:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja ten uśmiech odwzajemniam :) — jakżeby inaczej, skoro od jakiegoś czasu komentujesz, Morgano, bardzo podobnie, co biorę za oznakę niezmienności Twojego nastawienia. Ale popraw mnie, jeśli błądzę w ocenie sytuacji ;) Serdeczności z jesiennej Japonii, która w miejscu mojego zamieszkania wciąż jest ciepła jak lato w Polsce.

   Usuń
  2. Uwielbiam Twojego bloga:)
   A Japonia, choć tak odległa jest sercu bliska, dzięki Tobie:)
   Zbieram filiżanki,ale japońskiej jeszcze nie mam, może kiedyś nabędę!
   Twój wpis na moim blogu profesjonalny- szacunek:)
   Pozdrawiam cieplutko z pięknej, kolorowej Alwerni:)

   Usuń
  3. Pięknie piszą o Twojej miejscowości: uzdrowiskowa, znajdująca się „w urokliwej oraz zalesionej okolicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej”. Mam tylko nadzieję, że krakowski smog tam nie dociera. Wiesz, ja jestem kubkowa, nie filiżankowa, i właśnie z kubka wypiję za Twoje zdrowie :)

   Morgano, w podziękowaniu za miłe słowa i w nawiązaniu do tematu ostatniego wpisu na Twoim blogu zostawiam tu dla Ciebie namiar na Studio Accantus: link — jeśli będziesz miała ochotę na muzykę musicalową w polskiej wersji językowej, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

   Usuń
 2. Zaglądałam, ale dłużej Cię nie było, w końcu doczekałam się i jak zwykle mnóstwo spostrzeżeń, refleksji oraz unaoczniających zdjęć. Zapewniam, że zdjęcia nie marnują się, oglądane z uwagą, przecież to dla mnie ten lepszy model świata, chociaż i tam nie jest idealnie. Pani polityk zachowywała się skandalicznie, a wszyscy udawali, że nie widzą. Samobójstwa dzieci to w części wina ambitnych rodziców, którzy realizują swoje plany kosztem zdrowia psychicznego dziecka. Mój wnuk był leczony sreberkiem, gdy się poparzył barszczem Sosnowskiego, a trudne przypadki ran starszych, również obmywane są srebrem.
  Nietypowy dom mam ochotę podtrzymać, aby się nie przewrócił, a alarmy przygnębiły. Los ludzi w wielu krajach w rękach nieodpowiedzialnych.
  Popatrz, ile problemów ważkich, a post przecież krótki.
  Zasyłam serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na kolejny, nawet krótki, nie znajduję jeszcze czasu (kwestia priorytetów albo siła wyższa, sama nie wiem jak to nazwać), materiały mam, lecz jestem w proszku. Z domem ze zdjęcia wszystko w porządku ;), po prostu pojawił mi się za oknem samochodu niespodziewanie i nie było jak się zatrzymać. Dzisiaj jednak robię sobie krótki „postój”, a co za tym idzie — do zobaczenia, Ultro!

   PS: Chyba zmylił mnie Twój komentarz pod tamtym postem: link :) Życzenia tylko przyjemnych przygód dla Wnuczka, nigdy więcej kontaktu z „zemstą Stalina”...

   Usuń
 3. fajnie jest poczytać o tej prawdziwej Japonii...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda o Japonii nie zawsze się podoba, dlatego fajnie jest przeczytać taki komentarz.

   Usuń